Konto prywatne w Interactive Broker otworzyłem w 2018 roku, był to rok, w którym poznałem opcje i właściwie nie było wówczas żadnej alternatywy dla Europejczyka na dostęp do opcji amerykańskich przez jakikolwiek polski dom maklerski. Inwestowałem wówczas głównie przez Degiro, które do dziś polecam dla początkujących głównie przez brak narzędzi (dokładnie tak, głównie przez brak CFD i opcji).
Budowa infrastruktury
Budując infrastrukturę pod inwestowanie w Fundacji Rodzinnej najlepszą ofertę na sam start miała Bossa czyli Dom Maklerski BOŚ, oferta opisana była na stronie z zaznaczeniem, że Fundacje w organizacji mogą otworzyć konto już pierwszego dnia. Zakładając, po przeczytaniu nielicznych informacji w internecie na temat trudności przy otwarciu konta dla IBKR dla FR w organizacji, stwierdziłem, że Bossa to pierwsze otwarte drzwi i należy przez nie przejść.
Po wstępnym elektronicznym otwarciu konta musiałem wybrać się fizycznie do oddziału w Poznaniu, biurowiec z lat 90, całośc formalna wraz z ankietami, które wymagane są przez regulatora zajęła około godziny. Od lat nie inwestując na polskim parkiecie, dzięki ankiecie przypomniało mi się takie piękne polskie słowo WALOR.
Zupełnie niezorientowany co się dzieje na polskim parkiecie, gdzie ostatnie transakcje na polskiej spółce wykonałem 10 lat temu, postanowiłem zorientować się, jak w 2026 roku wygląda polska giełda, jaka jest oferta, co jest dostępne. Na polskim rynku pojawiły się ETFy emitowane przez polskich emitentów, cały rok 2026 pełen jest premier ciekawych emitentów typu Beta czy PZU.
Dla inwestora długoterminowego, którego rdzeń inwestycji, minimum 60% portfela stanowi S&P 500 szukałem jakieś dostępnej alternatywy w Bossa, zaciekawiły mnie dwa ETFy nominowane w PLN:
- ETFSP500 od Amundii to ETF na S&P 500 z niskim TER na poziomie 0,05% (Tutaj info, dlaczego niskie opłaty TER są takie ważne)
- ETFBDIVPL od Beta to ETF dywidendowy, na które składają się dobrane przez emitenta BETA spółki z polskiego parkietu. Więcej info na stronie emitenta)
Do tej pory 100% inwestycji prywatnych miałem notowanych w dolarach, obecnie na koncie Bossa mam dwa powyższe etfy w relacji 50/50, choć dalej jest to łącznie 5% całości portfela Fundacji, te proporcje pewnie będą się zmieniać z czasem, o czym będę informował w osobnych wpisać dotyczących już samego portfela. Przypadkowo udało mi się je kupić całkiem okazyjnie w momencie wybuchu kryzysu Irańskiego, więc obydwa ETFy pomimo krótkiego życia są aktualne na solidnym plusie.
Mam nadzieję, że przy kolejnym kryzysie na rynku uda mi się popełnić wpis o tym, że zawsze kiedy kupuje trochę z bolącym brzuchem, to okazuje się, że był to najlepszy moment na inwestycje. Niedługo na blogu dojdzie narzędzie do analizy lepszych i gorszych momentów na dokupienie S&P 500
Bossa i moje pierwsze wrażenia
Przede wszystkim w Bossa korzystam z platformy webowej - nie testowałem ich platformy bossaStaticaTrader, której dla mnie, dla moich potrzeb zapewne będzie przerostem nad treścią, dodatkowo musiałbym kombinować, bo od lat korzystam tylko z MacOS.
Platforma webowa działa szybko i sprawnie, jest całkiem lekka i po kilku użyciach wiemy gdzie jest 80% rzeczy, to niewątpliwie zaleta. Miesięczne koszty dla Fundacji Rodzinnej to 20zł, jednorazowa kwota pobierana za otwarcie konta to 200zł a koszt transakcji to 5zł. Notowania kosztują, ale wystarczyło otworzyć bezkosztowy rachunek prywatny, aby otrzymać notowania za darmo. A jak wiemy za darmo to uczciwa cena.
Byłem trochę zmuszony do Bossy głównie ze względu na niepewność związaną z ewentualnym otwarciem rachunku w IBKR, planując że gdy otwarcie konta w IBKR zakończy się sukcesem, to z Bossy zrezygnuje. Natomiast dziś planuję z nią zostać, prowadzić rachunek w złotówkach.
Mam bardzo pozytywne odczucia z samego procesu otwierania konta w Bossa, tak samo z jego używania a sama oferta polskiej giełdy pod kątem dostępności ETFów zmieniła się nie do poznania w przeciągu 10 lat. Planuje zostać, korzystać i uczestniczyć w pozytywnych zmianach, jakie widzę na polskim parkiecie.
Opcje i Interactive Brokers
Mój ulubiony ETF na S&P 500 to zdecydowanie $SPYM, którego emitentem jest State Street czyli emitent mojego drugiego ulubionego ETFa, czyli $SPY - jednego z najpłynniejszych ETFów na świecie. Czym różnią się te ETFy ? $SPYM na dzień dziesiejszy kosztuje 86$, natomiast $SPY 733$ ale pod maską, jak się trochę bliżej przyjrzymy różni ich płynność i gęstość rynku opcyjnego.
No i tutaj pojawia się haczyk, jako Europejczyk nie mogę kupić kilku sztuk takiego etf'a, nie mogę kupić nawet 1000 sztuk, nie bezpośrednio -- trzeba skorzystać z opcji. O opcjach będę jeszcze sporo pisał, ale w ogromnym skrócie kontrakty opcyjne to rodzaj umowy na kupno lub sprzedaż po wcześniej znanej i dogadanej cenie. Ja mogę kupić gwarancję kupna danego etfa czy akcji za umówione pieniądze, ale też mogę sprzedać swoje zobligowanie się do sprzedania po umówionej cenie. Za zakup takiej opcji muszę zapłacić, a za wystawienie takiej opcji dostaje pieniądze, tzw. premię opcyjną.
O opcjach będę jeszcze pisał - dla mnie opcje to absolutnie fundament zakupu jakichkolwiek akcji czy etfów. Cała mechanika mojego portfela to sprzedaż PUTów właśnie w celu zakupu lub zgarnięcia premii.
Interactive Brokers posiada aktualnie dwie platformy transakcyjne, pierwsza to stary dobry TWS czyli Trader Workstation -- kombajn, z którym trzeba spędzić trochę czasu (lat ?), aby poznać jego możliwości. Ma wersję natywną dla Apple, działa całkiem... różnie. Na moim leciwym MacBooku M1 Pro działa całkiem sprawnie, na Mac Studio w biurze z M2 Ultra wręcz lata.
TWS bywa kapryśny, pomimo częstych aktualizacji zdarza mu się mieć błędy, albo zrobić coś niespodziewanego. Ostatnio np. rozbił mi na moim mniejszym koncie opcyjnym wszystkie pary combo (Głównie Bull Put Spready) wprowadzając totalny chaos. To nie był mój ulubiony dzień, zdecydowanie.
Generalnie żeby z TWS sensownie korzystać, trzeba trochę przy nim spędzić czasu, obejrzeć tutoriale, bo jest naprawdę potężny i ma wiele przydatnych narzędzi.
Drugi to IBKR Desktop czyli soft napisany na nowo, dużo bardziej nowoczesny, przejrzysty i polecany dla nowych użytkowników. Działa bardzo płynnie, natomiast "przyzwyczajenie drugą naturą człowieka" i osobiście korzystam zawsze z Trader Workstation.